Go to Top

RACJONALNE ZUŻYCIE WODY

 Ile oszczędzimy zamieniając kąpiel w wannie na szybki prysznic?

Rachunki za wodę stanowią większą część wydatków na media w prawie każdym gospodarstwie domowym. Jednak w łatwy sposób można obniżyć ten koszt i tym samym zaoszczędzić.

Na cenę wody składa się jej doprowadzanie i odprowadzanie oraz oczyszczanie ścieków. W Lubinie (wg stanu na dzień 07-10-2015 r.), koszt 1m3 zimnej wody to 12,01 zł, natomiast ciepłej 29,26 zł. Przeliczając na litry   – 10 l wody zimnej to koszt 0,12 zł,  a ciepłej 0,293 zł.

Kąpiel w wannie
Dla wielu z nas kąpiel w wannie jest niezastąpionym elementem wieczoru, pozwalającym na zrelaksowanie się po całym dniu spędzonym poza domem. Ile kosztuje nas ta przyjemność? Dla obliczeń przyjęto, że wanna ma pojemność 200 litrów. Napełniając ją do połowy, potrzebujemy 100 litrów wody. Nie jest to jednak wszystko – zazwyczaj zanim zatkamy korek, spuścimy jeszcze zimną wodę, a podczas mycia się od czasu do czasu dolewamy trochę ciepłej lub zimnej wody w celu ogrzania lub ochłodzenia kąpieli, na końcu zaś spłukujemy pozostałości kosmetyków. W sumie podczas jednej kąpieli zużyjemy około 120 l wody, przy czym mniej więcej 80 l to woda ciepła, 40 l – zimna. Łatwo obliczyć, że koszt jednej gorącej kąpieli to:
– 8 x 0,293 zł = 2,34 zł i 4 x 0,12 zł = 0,96 zł.
co daje nam łączną kwotę 3,30 zł.
Choć jednostkowa cena nie wydaje się wysoka, to jeżeli weźmiemy pod uwagę częstotliwość (7 dni w tygodniu) i resztę członków rodziny okaże się, że na same kąpiele 4 – osobowe gospodarstwo domowe musi wydać w ciągu miesiąca 396,00 zł.

Szybki prysznic
Najwięcej oszczędzimy zmieniając nasze przyzwyczajenia – długą kąpiel w wannie zastąpimy szybkim, około 5-6 minutowym prysznicem. Oszczędności przyniesie nam również zmniejszenie ciśnienia wody. W ten sposób podczas jednej kąpieli zużyjemy około 40 litrów wody (20 l wody ciepłej i 20 l zimnej). Koszt szybkiego prysznica to 0,83 zł. Jak łatwo wyliczyć, nasza przykładowa czteroosobowa rodzina w ciągu miesiąca wyda 99,60 zł, czyli prawie czterokrotnie mniej.

 Poniżej inne zalecane sposoby.

oszczędzanie wody II